W dniu 26 czerwca 2016 roku w pochmurny niedzielny świt przedstawiciele społeczności romskiej Chełma wyruszyli w podróż do Oświęcimia. Miejsca, które w kulturze Romów zajmuje szczególną pozycję. Auschwitz jest dla narodu romskiego symbolem zagłady. Romowie stanowili pod względem liczebności trzecią grupę deportowanych do KL Auschwitz, po Żydach i Polakach. Transporty z Cyganami przyjechały do obozu z czternastu państw.
W Oświęcimiu grupę Chełmian przywitało pochmurne niebo i wzmagający się wiatr. W strugach deszczu oczekiwali pod zadaszeniem na wejście do muzeum. Zwiedzanie to była prawdziwa i wstrząsająca lekcja historii a także czas wspomnień, gdyż w grupie zwiedzających byli wnukowie i prawnukowie straconych więźniów. Opowieści przewodnika o dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej, o zagładzie różnych narodowości, w tym Romów wywarły na zwiedzających ogromne wrażenie. Z uwagą odwiedzali poszczególne bloki, oglądali ekspozycje, wstrząsające zdjęcia. Pod ścianą straceń minutą ciszy uczcili pamięć pomordowanych; przedstawiciele społeczności romskiej i polskiej złożyli wieniec i zapalili znicze.
Wspólne wyjazdy Romów i Polaków umożliwiają bliższe poznanie i pogłębiają integrację międzykulturową. Dzieciom i młodzieży dają szansę na poznanie losów przodków i własnych korzeni.
Źródło: www.sp7chelm.pl